VOICES for RIGHTS a prosincová lidskoprávní sezóna 2024

Schránka na dopisy byla vystavena po celý prosinec

Lidská práva představují univerzální koncept hluboce zakořeněný v rámci mezinárodního práva. Jsou základním kamenem ochrany svobody, důstojnosti a rovnosti každého z nás – od práva na spravedlivý soudní proces až po možnost vyjadřovat své názory bez obav z postihu. Dennodenně ovlivňují náš život, od přístupu ke vzdělání až po ochranu před diskriminací. Tato práva náleží každému jednotlivci bez ohledu na státní příslušnost, etnický původ, pohlaví, sexuální orientaci či jiný faktor. Tato práva existují proto, aby chránila každého z nás, přesto povědomí o nich často zůstává nedostatečné.

Studentská iniciativa VOICES for RIGHTS

V reakci na tuto skutečnost vznikla studentská iniciativa VOICES for RIGHTS. Jejím hlavním cílem je zvýšit povědomí o významu lidských práv a podpořit aktivní účast mladých lidí při jejich ochraně. Prosincová lidskoprávní sezóna 2024 proto přinesla řadu aktivit zaměřených na vzdělávání, zapojení komunity a posilování solidarity. Studenti mohli přispět skrze Maraton psaní dopisů s Amnesty International, zúčastnit se do vzdělávacích workshopů připravených ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Palackého a projektem Street Law nebo diskutovat o lidských právech v rámci vyučovacích hodin.

A výsledky?

V rámci iniciativy VOICES for RIGHTS se podařilo napsat 200 dopisů, které poputují těm, kteří čelí bezpráví. Tyto dopisy mají zásadní význam – přinášejí morální podporu obětem, upozorňují na jejich situaci mezinárodní komunitu a vytvářejí tlak na odpovědné instituce, aby jednaly v jejich prospěch. Každý dopis je krokem k tomu, aby byl slyšen hlas těch, kteří byli umlčeni.

Kromě toho se 28 studentů napříč gymnázii PRIGO zúčastnilo čtyř lidskoprávních workshopů, během nichž se ponořili hlouběji do této problematiky a podpořili zvýšení povědomí o společenské odpovědnosti. Program zahrnoval Moot court (simulaci soudního řízení), diskuze a brainstormingy. Studenti se seznámili s koncepty jako univerzalita lidských práv, kulturní relativita, ratifikace mezinárodních smluv a fungování lidskoprávního systému. Zaměřili jsme se také na pohled diktátorů, což studentům ukázalo, jak křehká mohou být lidská práva a proč je nutné je chránit. Tato zkušenost v mnohých z nich posílila odhodlání stát se aktivními obhájci spravedlnosti.

Takto se na celý program dívá maturantka Melissa Poláková ze 4.B:

„Jednou z nejzajímavějších aktivit byl Moot court – simulace soudního řízení, která nám, studentům, umožnila vstoupit do role právníků, státních zástupců a dalších klíčových účastníků. Tato praktická část nás nejen obohatila o dovednosti v argumentaci a analytickém myšlení, ale také nás seznámila se soudním procesem při rozhodování o spravedlnosti. Studenti dostali různá témata, která se například zaměřovala na práva LGBTQ+ komunity. Další významnou součástí workshopu bylo psaní dopisů v rámci Maratonu Amnesty International. Prostřednictvím této činnosti jsme měli možnost podpořit ty, kteří byli neprávem odsouzeni za své lidskoprávní aktivity.“

„Workshop mi osobně přinesl nové znalosti a hlubší pochopení významu lidských práv a jejich ochrany. Do tohoto projektu jsem se zapojila hlavně proto, že se o lidská práva zajímám a zároveň proto, že chci právo v budoucnu studovat. Workshop byl nejen naučný, ale také mě motivoval k tomu, abych se dál věnovala těmto tématům a hledala způsoby, jak lidem pomáhat právní cestou. Pokud se podobné akce budou konat znovu, ať už na škole nebo mimo ni, rozhodně bych je doporučila studentům, kteří mají vůli a snahu pomáhat tam, kde je to potřeba. Myslím si, že je důležité zaměřit se na mezinárodní problémy a případně se snažit najít pro ně adekvátní řešení. V jednotě je síla.“

Poděkování

Celá iniciativa by nemohla vzniknout bez podpory vedení škol PRIGO, vyučujících a vás, studentů, kteří jste přispěli svou kreativitou a odhodláním. Zvláštní poděkování patří komisi českého jazyka, díky níž se podařilo mnoho aktivit zakomponovat přímo do výuky.

Zapojte se i Vy!

Prosincová lidskoprávní sezóna 2024 dokazuje, že i jednotlivci mohou být hybnou silou změny. U letošní iniciativy VOICES for RIGHTS to však skončit nemusí! Pokračovat v myšlence solidarity a společenské odpovědnosti můžete i sami. Ať už prostřednictvím dobrovolnictví, psaní dopisů, nebo uspořádáním vlastního workshopu – každý hlas se počítá. Níže najdete několik možností, jak se o lidských právech dozvědět více a jak se zapojit do jejich ochrany.

  • Právo na rovné příležitosti a vzdělání můžete podpořit s TUTORIÍ.

Toto je pouze krátký výčet lokálních příležitostí, do kterých se můžete zapojit. Podobných možností najdete určitě mnoho. O dobrovolnictví se dozvíte v dalším článku.