Skautská odvaha ve stínu dvou režimů
Spolek skautů vznikl již v období první republiky za účelem zvýšení důvěry v poštu. Skauti také pomáhali eskortovat válečné zajatce do československých kasáren a již během války spolupracovali s Červeným křížem. Tyto činnosti naznačují, že skauting byl od samého počátku založen na morálních, nikoliv politických zásadách. Tyto zásady však byly u nás několikrát ohroženy různými politickými režimy.
První zákaz skautingu nastal za nacistické okupace. Skauti nemohli nosit své šátky, natož pak kroje. Skautští vedoucí byli ve velkém zatýkání a mnozí z nich se propuštění nedočkali. Tyto tvrdé represe však skauty nezastavily – naopak je podnítily k odbojové činnosti. Díky svým obětem a aktivitě během vzpoury proti nacismu si organizace Junák vybudovala u prostého lidu silné jméno.
Po válce byl skauting jen na krátkou dobu obnoven. Brzy jej opět zakázal komunistický režim. Nastalo období teroru, falešných obvinění a justičních vražd. Skauti reagovali obnovením svého propracovaného odbojového systému s cílem navrátit do Československa svobodu a demokracii.
Jejich role v odboji byla primárně zásobovací a zdravotnická, někteří skauti se zapojili i do přímého boje. Bohužel tyto aktivity byly odhaleny a skauti zatýkáni. Ve vězení si však dokázali sjednotit výpovědi pomocí Morseovy abecedy. Přes tyto obtíže se skauti nikdy nevzdali a začali se ještě více angažovat v pomocné činnosti.
I během zákazu fungovaly mnohé skautské oddíly pod hlavičkami různých tělovýchovných jednotek a turistických oddílů. Komunistický režim na to ale rychle přišel a rozhodl se potlačit všechny příbuzné organizace.
Přestože oba režimy dělaly vše pro zničení skautingu, vzpomínky na oběti a příběhy potvrzující nezlomnou vůli a odvahu jednotlivců zůstávají hluboko zakořeněny v historii i kolektivní paměti všech skautů.
Za redakci PRIGO PRESS
Samanta Brychlecová